otrdiena, 2009. gada 17. novembris

Maskavā kaujas filosofi?

16.novembris ir Starptautiskā filosofijas diena. Šogad to ļoti plaši atzīmē arī Krievijā. Atklāšanā runās gan prezidents D.Medveģevs, gan Maskavas mērs J.Luškovs. Īpašais viesis - vācu filosofs J.Hābermass. No Latvijas uz šo pasākumu ir devusies LZA Filosofijas un socioloģijas direktore Maija Kūle.

Negaidīti plašu sabiedrības uzmanību minētais pasākums Krievijā ieguva ar kādu savdabīgu notikumu - sakāvās filosofi. Savdabīgu, jo mēdz uzskatīt, ka filosofi ir cilvēki ar "mierīgu dabu", "intraverti", "atrauti no laicīgās pasaules" un tamlīdzīgu stereotipu apņemti dīvaiņi, gandrīz vai - ne-cilvēki.

Taču klātesošo argumenti un vērojumi liecina, ka nebūt nav ieviesta kāda skaidrība kautiņa atmaskošanā un tā konstatācijā vispār, pat ja argumenti šķiet pārāk vāji.

"Никакой драки не было, - сообщил агентству РИА Новости доктор философских наук, заместитель директора Института философии РАН Сергей Никольский .- Я здесь нахожусь с шести утра, сейчас уже почти три и при мне никто не дрался.Я нахожусь в центре событий и ничего подобного не наблюдаю".

Cita ziņa savukārt vēsta, ka vainīgs kāds atskaitītais students ar garīgi nelīdzsvarotu izcelsmi. Bet NTV demonstrē lietišķos pierādījumus - portfeļa atstātus zilumus uz filosofijas profesores sejas. Sižeta fonā pamanāma arī M.Kūle.

Ņemot vērā, cik plaši šis pasākums tika pieteikts Krievijas masu medijos (Sarptautiskās filosofijas dienas svinības ar tās konferenci), tad jāsāk domāt, vai tik šis nav kāds reklāmas triks? Taču tas tā arī var nebūt, pat tad, ja rodas vilinājums meklēt skaidrojumu tikko minētajā virzienā. Tas ir kļuvis par neatņemamu mūsdienu pasaules fenomenu, ka plaši pasākumi, kas potenciāli tiks atspoguļoti masu medijos, pievelk personas, kas vēlas nokļūt mediju un sabiedrības uzmanības lokā, uzsverot mediju kā tiesneša lomu (tiesāšana slepus nav tas pats, kas tiesāt publiski), kā arī ļaujot realitātei kārtoties mediju loģikas pavadā. Taču ir jāatceras, ka mēdz būt arī vienkāršas sakritības un nejaušības.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru