otrdiena, 2009. gada 8. septembris

Krievija 88

Krievija 88

Šlāpina blogā lasīju par Pāvela Bardina filmu "Krievija 88". Tad nu, kavējot ārvalstu studiju laiku, nolēmu to lejupielādēt un noskatīties. Vientulības un nostaļģijas sajūtas, kas pārņem svešā zemē iemestu jaunekli, pazuda vienā rāvienā: filma ir spraiga un ar agresijas enerģiju pārpilna, tā stāsta par jauniešu grupu (ok, neonacistiem) "Krievija 88", kuriem ir katram savs "bēdu stāsts", vilšanās stāsts, nevēlēšanās būt "lūzeram" u.tml., kā rezultātā viņi ir kļuvuši par "fašistiem". Tas arī padara šo filmu par pretrunīgi vērtējamu - caur agresiju un ārēja ienaidnieka izveidošanu, puiši cenšas kompensēt paši savas un viņu ģimeņu "neizdevušās dzīvēs". Filma arī lieliski demonstrē cilvēka pretrunīgo un paradoksālo dabu - cilvēks sevī var apvienot un pieņemt un rīkoties atbilstoši galēji pretējiem viedokļiem: neonacistu grupas kinooperators ir ebrejs Edvards/iesauka Ābrams jeb Eģiks (grupa ir to pieņēmusi), kas patiesībā ir jūtīgs un trausls kontrolējošas mātes nomākts zēns; futbola laukumā, kur citi auro, neonacisti ir pilnīgi mierīgi un nosvērti; nemaz nerunājot par galveno - viņi cīnās par krievu Krieviju (россия для русских), taču paši fano un lieto vācu valodu un Nacistiskās vācijas simboliku! Vai tas nav paradoksāli!
Filma veidota kā minētā Edvarda filmējums - skatītājs seko līdzi notiekošajam no videokameras skatu punkta, kas pārsvarā ir Edvarda rokās. Ar šo satura pasniegšanas manieri filma atgādina Hanekes "Benny's video", kur kāds jaunietis vārdā Benijs arī ar savu video kameru cenšas iemūžināt apkārt notiekošo, t.sk., cūku kaušanu. Tas gan beidzas ar to, ka Benijs filmē arī to, kā pats nogalina cilvēku... kas šķiet tik pat viegli un gaisīgi, kā vardarbības ainas TV ekrānā.

"Krievija 88" beigas ir smeldzīgas un ar zināmu katarses devu. Filma man nelika vilties, vēlreiz pārliecinoties par Krievijas kino lielo potenciālu un paša daļēju piederību tās kultūrtelpai.

P.S. Šo pašu tekstu ar papildus linkiem var lasīt zemāk.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru